Oldalak / Pages

2010. december 16., csütörtök

Mit jelent a Twitter függőség? (videó)

Az alábbi mókás videóból kiderül, hogy milyen az, amikor valakinek agyára megy a Twitterezés, mert azt gondolja, hogy az égvilágon MINDENT meg kell osztani a nagyvilággal. Jóllehet a gyorstalpaló videóbejegyzésünkben is van arra utalás, hogy az e-mailezésre "nem érdemes" bejegyzések közzétételére szuperül használható a Twitter, a mi üzleti szempontjaink szerint ennek semmi értelme nincsen.


A videó szövegének fordítása és feliratozása a Twittersuli csapatának munkája.

2010. december 15., szerda

A követés művészete

Két évvel ezelőtt a kritikusok azt mondták, elég a Facebook, a Bebo, az iWiW, a Linkedin és még millió egyéb oldal, nincsen szükség egy újabb szósöl netvörkre. Na, akik ezt mondták két évvel ezelőtt, azok most rendelkeznek Twitter felhasználónévvel. Ha felfedezed ugyanis, hogy milyen egyszerű és milyen hatékony, akkor elég gyorsan rákattansz, mert rájössz, hogy, akik nem használják, azok kimaradnak valamiből.

Először is, ne tévesszen meg a követők és a követettek száma se saját magadnál, se olyanoknál, akiknél ez több ezres nagyságú. Ha új vagy még a Twitteren, ne ess neki azonnal mindenkinek és kezd el őket ész nélkül követni. Sőt, ha a nem megfelelő embereket követed, előfordulhat, hogy ez elriaszt olyanokat, akik megtaláltak téged és szívesen követnének. Tehát, ha üzleti szempontból használod a Twittert, tervezd meg előre a követési technikádat.

Legfontosabb tanácsunk, hogy szelektálj, nézz szét a Twitter "piacon", kik azok, akik hasonló érdeklődési körrel rendelkeznek, hasonló business területen mozognak, mint te. Nézd át a blogjukat, weblapjukat, hogy ők kiket követnek és őket kik követik. Ha jön a "megérzés" :), kezd el követni ezeket az embereket. Így olyan nagyszerű tippek, ötletek juthatnak el hozzád, amit beépíthetsz a saját businessedbe; vagy belső információkhoz juthatsz a szakterületeden jövőbeli termékről, eszközről, trendről vagy bármi másról. Rengetegen vannak már fent a Twitteren, ezért fontos, hogy legyünk válogatósak az általunk követett embereket tekintve. Az biztos, hogy nem vet ránk jó fényt, ha mi 2586 embert követünk, minket pedig csak 3-an. 

Ha valakit elkezdtél követni és úgy érzed, nincsen érték az információja mögött, nem azt kapod, amit vártál (mert állandóan csak a termékeit linkeli be a Twitterre vagy nincsen személyes kommunikáció, interakció mögötte),  akkor fejezd be (Unfollow) a követését. A Twitter egy aranybánya lehet számunkra, ha tudjuk kezelni. Ne feledjük, legfőbb célja a kommunikáció. Ha azok az emberek, akiket követsz, soha nem veszik a fáradtságot, hogy válaszoljanak egy kérdésedre, kommentedre vagy "tweet"-edre, akkor gondold át mégegyszer, hogy szükséged van-e rá, hogy kövesd őket. Persze mindezek rád is vonatkoznak, szóval légy kommunikatív és ne csak saját magad vagy a terméked reklámozása legyen a cél.

2010. november 10., szerda

Hogyan használjuk a Twittert?

A "Hogyan használjuk"-at több részben fogjuk ismertetni és ki fogunk térni egyéb tényezőkre is. Mielőtt azonban belevágunk, fontos leszögeznünk, hogy mi is a Twitter célja, miért érdemes belevágnunk. A Twitter legfőbb célja, hogy összekössön azonos érdeklődésű embereket, akiket érdekelhet az, amit elmondasz, megosztasz 140 karakterben velük. Ne csak úgy tekintsünk a Twitterre, mint egy olyan forrásra, ami nézőszám olvasottságot hoz a blogunkra, weboldalunkra. Használjuk értékes kommunikációra, információgyűjtésre, azonos érdeklődési körű barátok szerzésére.

Első lépés: regisztráció a Twitteren (enélkül ugye elég nehéz twitterezni :)). Klikkeljünk a Twitter weblapjára, majd a sárga "Sign up" gombra kattintva regisztráljunk be. Írjuk be teljes nevünket (Full name), Twitter felhasználó nevünket (Username), egy jelszót (Password), valamint email címünket (Email). Ha nem szeretnénk, hogy mások az email címünk alapján találjanak meg bennünket, akkor vegyük ki a pipát a kis kockából (Let others find me by my email address). Természetesen ha a pipát ott is hagyjuk, az email címünk nem fog megjelenni publikusan. Utána jön a szolgáltatási feltételek (Terms of Service) elolvasása. A világosszürke kockában lévő "Create my account"-ra klikkelve pedig létre is hoztuk Twitter oldalunkat.


Belépünk.

A jobb fenti sorban a Settings-re klikkelve egyéb beállításokat eszközölhetünk. Az "Account"-nál  például nyelv (Language) kiválasztása (egyelőre angolul, németül, franciául, olaszul, spanyolul és japánul érhető el a Twitter); az időzóna (Time Zone) beállítása; valamint priváttá (Tweet Privacy) is tehetjük Twitter oldalunkat. Ha ide egy pipát teszünk, akkor a Twitter oldalunk csak azok számára lesz publikus, akik jelzik, hogy követni szeretnének minket, mi pedig ezt engedélyezzük. A "Password"-nél új belépő jelszót adhatunk meg magunknak. Ami még fontos, az a profil kialakítása, amit a "Profile"-nál tehetünk meg. Itt tölthetünk fel profil képet (Picture), adhatjuk meg azt a nevet, amit felhasználónevünk mellett fog minden üzenetünknél megjelenni (Name), hogy honnan twitterezünk, melyik városban lakunk (Location), mi a weblapunk, blogunk elérhetősége (Web), és írhatunk egy rövid összefoglalót is (Bio) magunkról természetesen 140 karakterbe besűrítve. A lap alján ne felejtsünk a "Save"-re klikkelni, hogy elmentsünk mindent, amit újonnan beírtunk. A "Design" menü alatt kialakíthatjuk, kiválaszthatjuk, hogy milyen hátteret szeretnénk Twitter oldalunknak. A "Connections" alatt található lehetőségekről később fogunk beszélni.


Szintén a jobb fenti sorban a Find people-re kattintva, twitterezők után kutathatunk. Kereshetünk saját névre, valamint Twitter felhasználó névre is. Ha megtaláltuk, akit keresünk és követni szeretnénk, kattintsunk arra a kis kockára, amelyben egy zöld kör van fehér kereszttel a profil képétől jobbra. Ezzel az illető vagy cég már be is került az általunk követettek (Followin) listájába. Arról, hogy hogyan kövessünk, miért, mi az egész értelme, a következő bejegyzésünkben fogunk írni.

2010. október 26., kedd

Mire érdemes használni mások csicsergését?

Napjaink egyik legfontosabb (internettel kapcsolatos) kérdése az, hogy egy eszközt mire érdemes használni. Nem lehet, hanem érdemes. Rengeteg érdekesnek tűnő weblap, apró kütyü van ugyanis, amit állati jó érzés  böngészni, nyomkodni, szórakozni vele, de túl sok hasznuk nincs. Az élet egyik célja az, hogy az eszközök szolgáljanak minket és ne fordítva. Az egyetlen dolog, amivel valóban rendelkezünk az életünkben, az az idő. Minden mást "bérbe kapunk" csak. Információs korunk célja ezért leginkább az értékes információ beszerzése. (Az persze, hogy számodra mi az értékes, azt csak Te tudod, viszont ha megtanulsz szelektálni, sokkal előrébb jutsz, ez biztos.)

A Twitter igazi célja az előző bejegyzésben bemutatott mikroblogolás lehetőségének egy sokkal nagyszerűbb felhasználási módja. Szerintünk. Itt ugyanis valójában nem az a lényeg, hogy valaki éppen mit csinál, persze arra is lehet használni, de mint említettem, ennek nem sok haszna van. A modern(nek nevezett) ember úgyis túl sok időt tölt azzal, hogy milyen mások élete (lásd szappanoperák elterjedése). Nézzük meg tehát, hogy nekünk mi számít értékesnek, amitől tudunk fejlődni.

Tegyük fel, hogy szeretsz főzni. Vannak bloggerek, akiknek követed a blogját, mert kíváncsi vagy, hogy mit csinálnak, mi a legújabb "költeményük", mert szeretnél tőlük különböző praktikákat tanulni. Egy ideig még sikerül mindenkinek az oldalára naponta ránézni, de ez idővel meglehetősen fárasztóvá válik. Ha viszont rendelkezik Twitter oldallal is a kedvenc bloggered, akkor csak elkezded követni a bejegyzéseit a Twitteren és máris azonnal eljutott az infó hozzád, amikor ő valamit közzétesz. Mivel a Twitternek elég sok aprócska kiegészítője létezik (pl. képek, linkek beillesztése), ezért az információáramlás egyre gazdagabb és nem kell állandóan weblapokat nézegetni, csak az általad értékesnek tartott szerzők hírfolyamát. A mai üzleti világnak egyre fontosabb eleme az ilyen típusú információközlés egy adott márka hűséges követői felé, és a cégek is egyre gyakrabban használják a Twittert pontosan ebből kifolyólag.

Az iménti példához hasonlóan említhetünk utazós blogolókat, programozókat, programfeltörőket, privát nyelvtanárokat vagy bármit és bárkit, ami/aki az érdeklődési körödbe tartozik. Ha megtaláltad az adott ember weblapját és van Twitter oldala, csak kezdd el azt követni és valós időben bármikor és bárhonnan meg tudod nézni, hogy éppen ki mit tett közzé a saját weblapján. Ráadásul a Twitter megjegyzi, hogy mit néztél meg utoljára, ezért a legközelebbi bejelentkezéskor azonnal látni fogod, hogy hány db. olvasatlan csicsergésről maradtál le, amíg nem a számítógép előtt voltál.

Szerintünk ne pazarold az idődet használhatatlan infókra, hanem nézz utána annak, hogy a kedvenc "netes tanáraid" mit csinálnak és a Twitter segítségével főleg olyan infók begyűjtésével foglalkozz, amivel értéket hozol a saját életedbe.

Lehet, hogy éppen a következő évtized géniuszát kezded el követni és így időben hozzájutsz egy olyan információhoz, hogy megspórolt pénzedet melyik általa képviselt cég részvényeibe fektesd. Egy időben érkező információ akár milliókat is érhet...

Még akár az is lehet :), hogy nálunk is lesz egy ilyen infó egy nap. Szóval szerintünk nem érdemes lemaradnod erről a lehetőségről sem, ezért kövess minket most azonnal: twitter.com/tweetsuli :) - (sajnos a "twitter" szó használatát a felhasználónévben nem engedélyezi a rendszer, ezért lettünk "tweetsuli")

2010. október 25., hétfő

Twitter gyorstalpaló (videó)

Mondják, hogy egy kép felér ezer szóval, s egy videó felér ezer képpel. Hát, ezt mi is így gondoljuk. Ezért elhatároztuk, hogy - bár profi videót készíteni nem tudunk (egyelőre) - az interneten elérhető néhány Twitterrel kapcsolatos, jobban sikerült videoprezentációt lefordítjuk és közzétesszük. Mint pl. az alábbi pár perces klipet is. Persze ez még édeskevés ahhoz, hogy a Twitter valódi, bizniszépítő erejét megérezze az ember, de kezdetnek elég. Aztán majd rátérünk a többi dologra is. Csak szépen, lassan... :)

A videó szövegének fordítása és feliratozása a Twittersuli csapatának munkája.

2010. október 19., kedd

Mi is az a Twitter és hogyan jött létre?

Az elmúlt néhány napban két barátomnak is meséltem, hogy írom a blogomat és mellette twitterezek is. "Az meg micsoda?" - jött a kérdés mindkét esetben. "Háááááát..." - nem könnyű elmagyarázni olyannak, aki nem internetezik sokat, nem bújja a világhálót, nem használ közösségi oldalakat, vagy ha igen, minimális mértékben.  Persze olyan is akadt, aki megkérdezte, hogy "Te tudod mi az a Twitter? Már annyit hallottam róla, de nem tudom mi az!" - hát, ilyenkor sem könnyű elmagyarázni, hogy ez mire jó. Az tény, hogy Magyarországon még gyerekcipőben jár a Twitter, nagyon kevesen hallottak róla, nagyon kevesen ismerik, nagyon kevesen használják. De, ami késik, az nem mindig a busz, igaz? :)

Számomra két fajta twitterező létezik: az egyik, aki minden lélegzetvételéről, minden fingásáról beszámol. :)  A másik pedig, aki a blogjához/weblapjához/
businesshez kapcsolja és kihasználja a Twitterből adódó előnyöket. Én a második csoportba tartozom. :) Valószínűleg, ha nem írnék blogot/weblapot én sem használnám a Twittert.

Akkor lássuk, mi is a Twitter fogalma?  "A Twitter ismertségi hálózat és mikroblog-szolgáltatás, amely lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy rövid bejegyzéseket vagy egymásnak szánt üzeneteket írjanak formázatlan szövegként 140 karakter hosszúságban saját Twitter oldalukon." Röviden megfogalmazva számomra a Twitter iszonyat mennyiségű információhoz jutást és hasonló érdeklődési körrel rendelkező emberek megismerését jelenti a világ minden tájáról, akiket lassan a barátaimnak is nevezhetek. Olyan weblapokra, képekre, tehetséges emberekre, érdekességekre bukkanok, amelyeket nem biztos, hogy megtalálnék, ha nem twittereznék.

A Twitter rendszerét 2006 októberében San Franciscoban az Obvious Corp. hozta létre. A Twitter kutatási és fejlesztési projektként indult az Odeo-nál (Noah Glass és Jack Dorsey alapította) és Jack  fejéből pattant ki maga az ötlet. Itt láthatjátok Jacknek egy kézzel felvázolt tervét magáról az ötletről. Az Odeo nem fejlődött olyan gyorsan, mint gondolták, ezért 2007 februárjában elkezdték árulni a cégüket (nem derült egyelőre számunkra, hogy eladták-e vagy sem). A Twitter csapata nyerte meg a 2007-es "South By Southwest Web" díját, blog kategóriában. A díj átvételekor a következő játékos köszönő beszédet mondták: "We'd like to thank you in 140 characters or less. And we just did!", vagyis "Meg szeretnénk köszönni 140 vagy kevesebb karakterben. És meg is tettük!" - ezzel utaltak az elküldhető legnagyobb üzenet hosszára.

A Twitter hihetetlen népszerűségnek örvend napjainkban világszerte. Azt is el tudjuk képzelni, hogy Hollywood az ő történetüket is megfilmesíti ugyanúgy, mint a Facebook-ét. A The Social Network 2010. november 11-én kerül a magyar mozikba. Íme egy kis előzetes a filmből...



Találkozásom a Twitterrel

Tavaly ősszel, amikor Paris Hilton Budapestre érkezett és az egyik internetes portál beszámolt az itt tartózkodásáról, akkor olvastam először a Twitterről. Ugyanis a portál jelezte, hogy Paris percről percre frissíti Twitter oldalát, ahol még több infót megtudhatunk róla. Na, nem Parisre voltam kíváncsi, hanem arra, hogy mi az a Twitter... így klikkeltem. Megnéztem a frissen feltöltött budapesti képeit, hogy miket írt, de nem igazán értettem, hogy ez mire jó, miért van. Azt hittem, hogy ez egy főleg sztároknak készült valami... :) Jeleztem is barátnőmnek, Jucinak - aki hivatalos volt az ominózus áruház megnyitójára, amit Paris nyitott meg -, hogy az alábbi linken megnézheti, Parisnek, hogy tetszett Budapest. Jucit talán jobban megfogta a Twitter, mert egy idő után mondta, hogy ő regisztrált. Aztán írogatott rá, de manapság ritkán használja.


A történet néhány hónappal később folytatódik, amikor már többet lehetett hallani a Twitterről és észrevettem általam gyakran látogatott külföldi gasztroblogokon (foodblogs), hogy egyre többen használják. I. biztatott, hogy nagyon jó dolog a Twitter, érdemes elkezdenem. Én tiltakoztam: "Nem kell nekem még egy dolog! Elég a Facebook, a blog, meg a sok email cím. Nem akarok máshova beregisztrálni.". Addig-addig mondogatta, amíg belementem. Megcsináltuk a designt, hogy passzoljon a blogomhoz, aztán belekezdtem. Na azóta nincs megállás! Rákattantam... köszönhető ez annak is, hogy közben kaptam ajándékba egy iPhone-t, amivel nagyon könnyen lehet twitterezni.

Mégis akkor mi a Twitter? Ez majd a következő bejegyzésünkben kiderül... :)

2010. szeptember 23., csütörtök

Indul a Twittersuli!

Mai világunk egyik legfontosabb közösségi médiaszereplője a Twitter, ami kb. annyit tesz, hogy "Csicsergő". Ez a szolgáltatás néhány éve az Egyesült Államokból indult világhódító útjára, és nagyon úgy tűnik, hogy hamarosan eléri a kritikus tömeget a felhasználók száma, vagyis hirtelen "robbanás" várható ennek az internetes "szöveges üzenet portálnak" a történetében. Talán nem véletlen, hogy pont most fognak kijönni egy újabb verzióval "a srácok". Hogy mégis miért lett olyan elképesztően népszerű ez a szolgáltatás, erről szól ez a blog.

Napjaink legfontosabb és egyben leginkább időrabló tényezője a mérhetetlen információtömeg. Ezért aztán rendkívül lényeges, hogy tudjuk: mennyi információt akarunk és kitől. Ebben segít mindenkinek a Twitter, melynek részletes bemutatását a soron következő blogbejegyzésekben olvashatják blogunk olvasói.